Koszyk

Medical News Today przynosi dobre wieści! Dzięki leczeniu bezdechu sennego terapią CPAP już po dwóch miesiącach stajemy się bardziej atrakcyjni i wyglądamy… uwaga… młodziej!

W badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Sleep Medicine 20 dorosłych z obturacyjnym bezdechem sennym leczono za pomocą ciągłej terapii z dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP). Leczenie CPAP wymaga od pacjenta noszenia maski twarzowej (lub nosowej, lub jeszcze innej) podczas snu w celu otwarcia dróg oddechowych. Leczenie może złagodzić chrapanie, a co za tym idzie poprawić funkcjonowanie w ciągu dnia i obniżyć ciśnienie krwi (i pozbyć się innych objawów bezdechu sennego).

Aby zmierzyć atrakcyjność pacjentów, naukowcy wykorzystali system zwany “fotogrametrią”. Wykonano zdjęcia 3D zarówno przed, jak i dwa miesiące po zakończeniu terapii CPAP. Objętość i kolor twarzy pacjentów analizowano przy użyciu oprogramowania komputerowego. Zdjęcia “przed” i “po” każdego pacjenta użyto również do pomiarów atrakcyjności przez 22 wolontariuszy.

CPAP a atrakcyjność – wyniki badań

Ogółem – 67% wolontariuszy stwierdziło, że pacjenci wydają się bardziej atrakcyjni, a 64% wskazało, że wyglądają młodziej. Ponadto analiza komputerowa oprogramowania wykazała zmniejszenie objętości twarzy pacjentów oraz zmniejszenie zaczerwienienia oczu i policzków po poddaniu się terapii CPAP.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania zachęcą pacjentów do leczenia bezdechu sennego i kontynuowania terapii.

Dr Ronald D. Chervin, główny autor badań w Centrum Snu na Uniwersytecie Michigan, powiedział:

To może pomóc przekonać pacjentów aby używali aparatów CPAP każdej nocy.

Ja oczywiście też do tego zachęcam. Jeśli kogoś nie przekonuje to, że może być zdrowy, to może przekona go, gdy usłyszy, że może być ładny.

Źródło: Fox News

Leave a Reply